Blog

SailCms - opis2015-07-14 13:56 | Yapmen

Co to jest CMS...?

Cms to inaczej system zarządzania treścią z angielskiego Content Management System. Jest to aplikacja webowa, która pozwala na zarządzanie serwisem internetowym w którym  łatwo możemy utworzyć, aktualizować oraz rozbudowywać swoją strone w internecie. CMS'y możemy podzielić na te o upublicznionym kodzie, jak i na te gdzie kod jest zamknięty i znany tylko firmie, bądź grupie, która go rozwija.

Podział CMS'ów...

Tak jak napisałem we wcześniejszym paragrafie CMS'y możemy podzielić na open source'owe jak i te produkowane przez firmy, gdzie kod całego systemu znany jest wąskiej grupie ludzi.

Do najbardziej znanych CMS'ów open source'owych na chwilę obecną zaliczamy Wordpress, Joomla, Drupal. Zaletą tych CMS'ów jest to, że "otwarty" kod pozwala na pisanie wielu wtyczek, szablonów graficznych oraz innych dodatków. Dlatego też systemy te posiadają znaczne ilości różnych dodatkowych funkcji oraz dużą społeczność, która na forach internetowych pomaga rozwiązać problemy związanie z funkcjonowaniem aplikacji. Niestety, tego typu CMS'y mają także swoje wady i są to wady związane z bezpieczeństwem. Jeśli system CMS nie jest aktualizowany na bieżąco to cały serwis jest zagrożony, ponieważ znane są "luki", dzięki którym "włamywacze" mogą poczynić znaczne szkody na stronie, włącznie ze zniszczeniem całego serwisu. Z dotychczasowego doświadczenia wiele razy miałem do czynienia ze "zniszczonymi" serwisami internetowymi, które "stały" na wyżej opisywanych CMS'ach. Co gorsza, niektóre systemy były aktualne!

Wordpress logo Drupal Logo Joomla logo

Druga grupa to CMS'y pisane przez firmy, gdzie kod jest mniej znany lub znany wąskiej grupie. Przykładem takiego CMS'a jest nasz produkt SailCms, który został pomyślnie wdrożony w wielu serwisach internetowych. Zaletą takiego CMS'a jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Kod naszego systemu jest chroniony, niedostępny dla większej grupy ludzi, przez co nie każdy jest w stanie znaleźć luki w CMS'ie. Dodatkową zaletą jest to, że przy wdrażaniu SailCms'a możemy "podłączyć" każdy layout, wtedy Państwa strona będzie wyglądała niepowtarzalnie. Wadą takiego systemu jest brak dodatków do CMS'a w takiej ilości jak w przypadku aplikacji open source'owych. Choć tą wadę w przypadku SailCms można obrócić także w zaletę, ponieważ system zbudowany jest tak, iż bardzo łatwo jesteśmy w stanie zbudować dodatki "szyte na miarę", także każdy nasz klient może posiadać naprawdę niepowtarzalne narzędzie, które idealnie będzie mu służyło w budowaniu swojego serwisu internetowego.

SailCms Logo

Podsumowanie...

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa każdemu kto chce założyć stronę internetową, czy jest mi potrzebny CMS ?? Jeśli wiesz, że będziesz cokolwiek zmieniał na swojej stronie, nawet w niedalekiej przyszłości, odpowiedź brzmi TAK!

Drugie pytanie jaki CMS wybrać? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam już Państwu, wystarczy poczytać w powyższych linijkach o wadach i zaletach różnego rodzaju CMS'ach.

Firma SailCompany naturalnie rekomenduje wdrożenie naszego produktu SailCms, ale jeśli Państwo chcą skorzystać z systemów open source'owych, także jesteśmy w stanie dla Państwa to zrobić.